Anna Antczak-Barzan
Anna Antczak-Barzan: Potęga Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej
dr hab. Anna Antczak-Barzan
Nieumiejętnie prowadzona polityka zagraniczna, która nie potrafi wykorzystać atrybutów, jakie posiada nasze państwo, powoduje sytuację, w której głos naszego państwa nie jest słyszalny i brany pod uwagę. Cały czas znajdujemy się na peryferiach UE, a dzieje się tak w dużej mierze dlatego, iż sami się na to godzimy.
Anna Antczak-Barzan: Wojna hybrydowa – przypadek Naddniestrza i Państw Bałtyckich
dr hab. Anna Antczak-Barzan
Ostatnio wiele się mówi na temat wojny hybrydowej w kontekście działań rosyjskich na Ukrainie, ale nie tylko – jej elementy są widoczne także w innych rejonach świata. Gdyby jednak skupić się na najbliższym otoczeniu Polski, to Rosja już nie tylko stosuje narzędzia wojny hybrydowej na Ukrainie (wcześniej wypróbowane w Gruzji), ale także w Naddniestrzu oraz w Państwach Bałtyckich. Ta ostania kwestia powinna być najbardziej alarmująca ze względu na to, iż dotyczy państw będących członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Anna Antczak-Barzan: Mentorstwo jako wyznacznik ról międzynarodowych w polityce wschodniej Unii Europejskiej
dr hab. Anna Antczak-Barzan
Obecnie Europa stanęła przed dylematem, w jaki sposób określić swoją rolę na świecie, kiedy era centrum świata przeminęła, a nawet zainteresowanie Stanów Zjednoczonych Starym Kontynentem znacznie osłabło. Aby odbudować nikłą cząstkę swej dawnej mocarstwowości, UE stara się na nowo określić swoje miejsce na świecie poprzez budowę określonych ról.
Anna Antczak-Barzan: Role Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego
dr hab. Anna Antczak-Barzan
W tradycji europejskiej, szczególnie Europy Zachodniej leży specyficzna idea, jaką jest budowa zależności, którą można nazwać siecią różnorodnych powiązań. Pomysłem Europy na utrzymanie bezpieczeństwa, na początku pomiędzy kilkoma państwami „Zachodu”, a potem coraz bardziej poszerzając ten obszar, wychodząc obecnie daleko poza ramy Unii Europejskiej, jest stopniowe włączanie kolejnych krajów w sieć wzajemnych uzależnień, począwszy od gospodarczych.
Anna Antczak-Barzan: Dynamika kultury polityczno-strategicznej Unii Europejskiej
dr hab. Anna Antczak-Barzan
Kultura strategiczna wywodzi się z historii, zależy od położenia geograficznego i kultury politycznej, a także stanowi wypadkową zachowań najbardziej wpływowych grup w państwie, którymi mogą być elity polityczne, wojskowe lub opinia publiczna. Częścią kultury politycznej Unii Europejskiej jest także specyficzne przekonanie o słuszności jej działań oraz umiejętność narzucania własnych wartości i celów innym graczom.
Anna Antczak-Barzan: Grupy bojowe Unii Europejskiej niewykorzystaną szansą?

Od lat toczy się debata nad tym, czy Unia Europejska może pretendować do miana mocarstwa cywilno-wojskowego. Elementem, który mógłby jej umożliwić osiągnięcie takiego statusu, są grupy bojowe. Aby móc samodzielnie angażować się w misje i operacje na świecie, Unia musi posiadać własne zdolności operacyjne. W tym celu z inicjatywy Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec opracowano koncepcję utworzenia europejskich grup bojowych (EU Battlegroups).
Anna Antczak-Barzan: Polskie interesy w Afryce?
dr hab. Anna Antczak-Barzan
Udział żołnierzy polskich w operacji Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej nie jest zgodny z polskimi interesami narodowymi w kontekście budowania pozycji międzynarodowej kraju i jego silnej pozycji w ramach UE. Decyzja ta była wyłącznie gestem w kierunku Francji, aby podtrzymać obecnie bardzo dobre stosunki między krajami. Taka polityka Polski nie byłaby może dziwna, gdyby istniała szansa, że kiedy Polska będzie tego potrzebowała, Francja także ją wesprze.