Tomasz Skowronek: Niezauważalna dominanta lewicy
poniedziałek, 25 sierpień 2014 10:02 Tomasz Skowronek
Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, środki masowego przekazu zwracały głównie uwagę na bardzo dobre wyniki skrajno-populistycznych prawicowych ugrupowań politycznych. Tymczasem prawie nie zauważalnie przeszły niezłe wyniki radykalnej lewicy. Tymczasem to właśnie do niej może należeć przyszłość kontynentu europejskiego...
Anna Antczak-Barzan: Mentorstwo jako wyznacznik ról międzynarodowych w polityce wschodniej Unii Europejskiej
środa, 07 maj 2014 06:05 dr hab. Anna Antczak-Barzan
Obecnie Europa stanęła przed dylematem, w jaki sposób określić swoją rolę na świecie, kiedy era centrum świata przeminęła, a nawet zainteresowanie Stanów Zjednoczonych Starym Kontynentem znacznie osłabło. Aby odbudować nikłą cząstkę swej dawnej mocarstwowości, UE stara się na nowo określić swoje miejsce na świecie poprzez budowę określonych ról.
Mateusz Piskorski: F..k the EU! - czy Berlin się na to zgodzi?
niedziela, 04 maj 2014 10:29 dr Mateusz Piskorski
Niemcy od lat stanowić mogą wzorzec skutecznego tworzenia symbiozy polityki zagranicznej z polityką gospodarczą i stymulowaniem eksportu. Ekonomizacja relacji zewnętrznych republiki federalnej prowadzi do aideologicznego, racjonalnego wyboru decyzji rządu w Berlinie. Ten ostatni, stając niejednokrotnie w najnowszej historii przed wyborem: utracić poparcie potężnych kół przemysłowych, czy narazić się hegemonowi z Waszyngtonu, zmuszony był do umiejętnego lawirowania i poszukiwania rozwiązań kompromisowych.
Anna Antczak-Barzan: Role Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego
sobota, 12 kwiecień 2014 07:27 dr hab. Anna Antczak-Barzan
W tradycji europejskiej, szczególnie Europy Zachodniej leży specyficzna idea, jaką jest budowa zależności, którą można nazwać siecią różnorodnych powiązań. Pomysłem Europy na utrzymanie bezpieczeństwa, na początku pomiędzy kilkoma państwami „Zachodu”, a potem coraz bardziej poszerzając ten obszar, wychodząc obecnie daleko poza ramy Unii Europejskiej, jest stopniowe włączanie kolejnych krajów w sieć wzajemnych uzależnień, począwszy od gospodarczych.
Anna Antczak-Barzan: Dynamika kultury polityczno-strategicznej Unii Europejskiej
sobota, 05 kwiecień 2014 11:10 dr hab. Anna Antczak-Barzan
Kultura strategiczna wywodzi się z historii, zależy od położenia geograficznego i kultury politycznej, a także stanowi wypadkową zachowań najbardziej wpływowych grup w państwie, którymi mogą być elity polityczne, wojskowe lub opinia publiczna. Częścią kultury politycznej Unii Europejskiej jest także specyficzne przekonanie o słuszności jej działań oraz umiejętność narzucania własnych wartości i celów innym graczom.
Anna Antczak-Barzan: Grupy bojowe Unii Europejskiej niewykorzystaną szansą?
poniedziałek, 10 marzec 2014 08:56
Od lat toczy się debata nad tym, czy Unia Europejska może pretendować do miana mocarstwa cywilno-wojskowego. Elementem, który mógłby jej umożliwić osiągnięcie takiego statusu, są grupy bojowe. Aby móc samodzielnie angażować się w misje i operacje na świecie, Unia musi posiadać własne zdolności operacyjne. W tym celu z inicjatywy Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec opracowano koncepcję utworzenia europejskich grup bojowych (EU Battlegroups).
Elżbieta Daszkowska: Konflikt cypryjsko-turecki a europejskie perspektywy Turcji?
wtorek, 04 czerwiec 2013 08:51 Elżbieta Daszkowska
Ścisła integracja z krajami Europy Zachodniej stanowiła strategiczny cel polityki zagranicznej Turcji już od lat 50. XX w. Z tego też powodu Ankara jest jednym z najstarszych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego (od 1952 r.), a pierwszy raz wniosek o członkostwo do Wspólnot Europejskich zgłosiła jeszcze w 1959 r.
Cezary Mech: Przyszłość Europy w sytuacji umacniania pozycji Niemiec i marginalizacji znaczenia Polski
środa, 08 maj 2013 08:24 dr Cezary Mech
W sytuacji ewidentnego załamania finansowego eurostrefy i jej systemu bankowego, należy się zastanowić nad głębszymi przyczynami jej dysfunkcjonalności i braku adekwatnej reakcji ze strony jej głównego beneficjenta.
Wiaczesław Jaroszewicz: Białoruś-UE: czas rozłożenia akcentów
piątek, 19 kwiecień 2013 09:26 dr Wiaczesław Jaroszewicz
Konieczność utrzymania dobrych stosunków dwustronnych między Białorusią a Unią Europejską jest uwarunkowana, przede wszystkim, czynnikami geograficznymi. Białoruś posiada najdłuższą granice – 1004 km właśnie z krajami unijnymi. Z Rosją dzieli granicę długości 990 km, z Ukrainą – 975 km. Chociaż różnica w danym przypadku nie wydaje się zbyt duża, można ją postrzegać bardziej jako symbol – rozwój stosunków z UE jest najbardziej skomplikowanym wyzwaniem w polityce zagranicznej dla naszego kraju.
Maciej Grzywacz: Polska Mekką imigrantów
niedziela, 10 luty 2013 11:28 Maciej Grzywacz
Rozwój gospodarczy, który w Polsce pozostaje na poziomie nieznanym innym dużym państwom unijnym, sprawia, że bezrobotni z Zachodu są bardziej skłonni do wyjazdu i poszukiwania pracy w naszej części świata. Oznacza to, że rola Polski na arenie międzynarodowej może ulec znacznemu przewartościowaniu.