Józef Kubica: Rola i znaczenie sił zbrojnych RP w systemie obrony państwa
czwartek, 20 czerwiec 2019 13:22dr Józef Kubica
Armia jest swego rodzaju wizerunkiem państwa. Jest też jego podstawowym instrumentem w zakresie obrony i ochrony suwerenności i prestiżu. Mimo że świat zmierza niezwykle pokrętną jednak drogą w kierunku modelu pokojowego, to jednak siły zbrojne były i będą w dalszym ciągu jednym z podstawowych atrybutów niepodległości i integralności państwa [1].
Eugeniusz Januła: Bliski Wschód – tygiel przyszłej wojny światowej?
poniedziałek, 18 marzec 2019 20:09dr płk Eugeniusz Januła
Bliski Wschód jest już niemal tradycyjnie jednym z najbardziej zapalnych regionów świata. Krzyżują się tam interesy wielu krajów, a co niemniej ważne – także grup kapitałowych. W tym rejonie znajdują się też znaczące zasoby światowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Istnieje również czysto ideologiczne zarzewie walk. Umiejscowiony jest tam zarówno Izrael, położony w samym sercu tradycyjnego obszaru arabskiego, jak też wojujące, przynajmniej propagandowo, państwa arabskie. Dogmatyczni islamiści stoją na stanowisku, że Izrael należy zniszczyć za wszelką cenę. Stąd nawet trudno się dziwić, że ten rejon świata stanowi swego rodzaju inkubator wszelkich ruchów ekstremistycznych, jak i zwykłego, nawet bandyckiego w przejawach – terroryzmu.
dr Marek Tyrała: Wojny kulturowe jako główny wyznacznik rywalizacji politycznej w Polsce w latach 1991–2011
wtorek, 15 styczeń 2019 18:19dr Marek Tyrała
Główne pytanie badawcze postawione w artykule: Jaki wpływ miały wojny kulturowe na proces rywalizacji politycznej w Polsce? Celem artykułu jest charakterystyka procesu rywalizacji politycznej w Polsce w latach 1991–2011. Scharakteryzowane zostaną koalicje wyborcze i gabinetowe, proces rywalizacji zostanie ukazany poprzez zjawisko „wojen” o charakterze kulturowym. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny, problem badawczy będzie analizowany z perspektywy politologicznej, socjologicznej i filozoficznej. Próba odpowiedzi na postawione pytanie badawcze, może wnieść istotny wkład w dalsze badanie zjawiska „wojen kulturowych” w polskiej rywalizacji politycznej.
Monika Zawartka: Służby bezpieczeństwa publicznego wobec aspektów bezpieczeństwa publicznego
wtorek, 13 listopad 2018 09:48Monika Zawartka
Od momentu pojawienia się na Ziemi pierwszych ludzi, bezpieczeństwo i jego zapewnienie, stało się jedną z podstawowych potrzeb. Na przestrzeni czasu, pojęcie bezpieczeństwa i sposób jego postrzegania ewoluował. Współcześnie bezpieczeństwo i jego zakres dotyczy wielu sfer takich życia zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i zbiorowym. Należy tu zatem wskazać społeczne obszary bezpieczeństwa, w tym życie rodzinne, ale również sfer terytorialnych, politycznych, gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych oraz militarnych. Współczesna nauka zajmuje się badaniami nad pojęciem oraz postrzeganiem, a także oceną bezpieczeństwa. Każda żyjąca istota posiada szereg potrzeb, a jedną z głównych i najważniejszych jest właśnie bezpieczeństwo, które każdy postrzega w inny sposób, lecz dla wszystkich jest równie istotne. Niewątpliwie istotność bezpieczeństwa zależna jest od wielu czynników, które ulegają stałym przemianom.
Eugeniusz Januła: GROM – szpica polskich wojsk specjalnych
czwartek, 18 październik 2018 18:16dr płk Eugeniusz Januła
Pamięci ppłk Leszka Drewniaka poświęcam – człowiekowi, któremu GROM zawdzięcza najwięcej...
GROM to wojskowa wyspecjalizowana w działaniach antyterrorystycznych. Później rozwinięto jej nazwę na Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego. Historia głosi, że nazwa nawiązuje między innymi bohatera, jakim był Gromosław Czempiński, który uratował oficerów wywiadu Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych poprzez zorganizowanie ich ewakuacji z Iraku.
Józef Kubica: Sylwetka terrorysty samobójcy – próba typologii
niedziela, 07 październik 2018 12:36Terroryzm jako zjawisko społeczne jest jednym z najgroźniejszych problemów w współczesnym świecie. Najwyższy czas, by przeprowadzić analizy i dokonać pewnej typologii struktur społecznych, aby wytypować nisze, w których werbuje się kandydatów i kandydatki na potencjalnych terrorystów. Również wśród dzieci.
Eugeniusz Januła: Obrona Terytorialna – potrzeby i rzeczywistość
poniedziałek, 24 wrzesień 2018 10:17dr płk Eugeniusz Januła
Według współczesnych poglądów Obrona Terytorialna jest traktowana jako część systemu militarnego przygotowanego do prowadzenie wspólnie z wojskami operacyjnymi, pozamilitarnymi ogniwami obronnymi i społeczeństwem obrony powszechnej państwa. Głównymi celami takiej formacji jest prowadzenie obrony rejonów na obszarze całego kraju, stwarzanie warunków do rozwinięcia i działania wojsk operacyjnych oraz podjęcia działań regularnych w skali masowej. Struktura nowoczesnej armii jest ściśle powiązana z systemem niemilitarnymi i w decydujący sposób może wpływać na skuteczność obrony narodowej. Dlatego formacje takie występują prawie we wszystkich państwach demokratycznych NATO. W założeniach koncepcji Ministra Obrony Narodowej Obrona Terytorialna ma być piątym rodzajem sił zbrojnych, funkcjonującym nie tylko w czasie wojny, ale także w czasie pokoju.
Dariusz Dulaba Czy Europie grozi druga fala migracji?
środa, 23 maj 2018 16:47MARCIN WIERZBOWSKI:Katalonia a problematyka prawa międzynarodowego
wtorek, 28 listopad 2017 12:29Referendum niepodległościowe w Katalonii z 1 X 2017 roku przejdzie z pewnością do historii jako jedna z najważniejszych prób secesji we współczesnym świecie. Dyskusja jaka została wywołana po tym wydarzeniu podzieliła świat na zwolenników obecnego ładu strukturalnego jak i na entuzjastów prawa narodów do samostanowienia. Pokazała nam również, że proces kreowania przebiegu granic państw wcale nie musi być zakończony, a prawdopodobieństwo zmian na mapie politycznej świata wciąż jest możliwe.
ROBERT POTOCKI: Paleopolityka Patricka Buchanana
czwartek, 16 listopad 2017 13:00Zdaniem Dariusza Serówki, wyrażonym w 2003 roku w Wielkiej Piaskownicy, w XXI wieku przed Stanami Zjednoczonymi wyłaniają się cztery potencjalne scenariusze glo-balnego zaangażowania: