Ronald Lasecki
Ronald Lasecki: Kryzys rządowy w Iraku (7 lutego-2 marca 2020 r.)
Ronald Lasecki
Od 2003 r. Irak jest areną rywalizacji o wpływy okupujących kraj USA i Iranu rozbudowującego swe wpływy szczególnie po czerwcu 2014 roku, za pośrednictwem tworzonych do walki z Daesz milicji zorganizowanych w formacji al-Haszd al-Szabi (Jednostek Mobilizacji Ludowej). Teheran dąży do wymuszenia na USA całkowitego wycofania ich wojsk okupacyjnych z Iraku, natomiast Waszyngton chce pozostać w tym kraju do czasu zniwelowania w nim wpływów Iranu.
Ronald Lasecki: Geopolityka wobec etnopolityki: Aleksandr Dugin i ruch identytarystyczny
Ronald Lasecki
Publikujemy rozdział napisanej w 2010 r. i niepublikowanej pracy zestawiającej doktrynę i działalność francuskiego ruchu identytarystycznego oraz eurazjatyzmu Aleksandra Gielewicza Dugina. Jak pisze autor – dziś wiele zawartych tu informacji należałoby uzupełnić lub zaktualizować. Tekst daje jednak ogólne pojęcie o ówczesnym nachyleniu obydwu wymienionych środowisk. Pamiętać należy jednak, że od czasu, gdy spisano te uwagi, obydwa przedstawione środowiska ewoluowały doktrynalnie i organizacyjnie. Pozostawiono też spolszczoną wersję nazwy Identitaires, choć od tego czasu przyjęło się w języku polskim mówić raczej o „identytarystach” i o „ruchu identytarystycznym” – w takiej formie językowej są one przywołane między innymi w polskim tłumaczeniu głośnej w ostatnim czasie powieści Michela Houllebecque'a Uległość.
Ronald Lasecki: W Białorusi o Europie Bałtyckiej
Ronald Lasecki
27 września 2015 r. w hotelu „Białoruś” w Mińsku odbyła się dyskusja przy okrągłym stole „Perspektywy rozwoju Regionu Bałtyckiego”. Organizatorami byli centrum społeczno-polityczne „Cytadela” (Białoruś), centrum konserwatywne „Nomos” (Białoruś) oraz centrum informacyjno-analityczne ds. studiów nad przestrzenią poradziecką przy MGU im. M.W. Łomonosowa (Rosja).
Ronald Lasecki: Nigdy więcej Hiroszimy!
Ronald Lasecki
Przypadająca w ostatnich dniach kolejna rocznica amerykańskiego ludobójstwa w Hiroszimie i Nagasaki w Polsce pozostała w zasadzie niezauważona. Nie dziwi to, gdyż w państwach klienckich Waszyngtonu nie mogą dać się słyszeć głosy, mogące podważać moralną legitymizację Pax Americana. Nawet, gdy takie głosy padają, są ignorowane i wszyscy udają że nikt nic nie słyszał, sygnalizowana zaś kwestia nie istnieje. Problem jednak nie został rozwiązany, choć zmienił się charakter i znaczenie składających się na niego elementów. Warto zmiany te zidentyfikować i zastanowić się, co dziś możemy zrobić, aby tragedia Hiroszimy i Nagasaki już się nie powtórzyła.
Ronald Lasecki: Eurazjaci i Wikingowie Pacyfiku. Stan i perspektywy rozwoju stosunków rosyjsko-tongańskich
Ronald Lasecki
Koronacja 4 lipca Tupou VI na nowego władcę Królestwa Tonga [1] zwróciła przelotnie uwagę świata na tę ostatnią monarchię Pacyfiku i zarazem jedną z ostatnich monarchii, w których król odgrywa aktywną rolę polityczną. Aby jednak nie poprzestawać na sentymentalnych uniesieniach nad urodą i egzotyką odległych archipelagów [2], warto przy tej okazji zastanowić się nad znaczeniem, jakie potencjalnie Wyspy Tonga mogłyby mieć dla polityki kontynentalnej. Przeanalizujemy tu ten problem w ujęciu najpierw historycznym, następnie zaś problemowym. Za punkt odniesienia po stronie kontynentalnej przyjmiemy Rosję – ostatnie mocarstwo europejskie, które prowadzi dziś politykę nieatlantycką.
Ronald Lasecki: Irina Włach nowym baszkanem Gagauzji
Ronald Lasecki
15 kwietnia odbyło się zaprzysiężenie Iriny Włach, wybranej 22 marca większością 51,11% głosów na stanowisko baszkana (przywódcy) Autonomicznego Okręgu Gagauzji. Zaprzysiężenie odbyło się na centralnym placu stolicy Autonomii w Komracie, nowa baszkan złożyła swoją przysięgę w języku gagauskim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Republiki Mołdowa, duchowieństwa prawosławnego, korpusu dyplomatycznego, deputowani parlamentu i członkowie rządu Autonomii oraz deputowani do rosyjskiej Dumy Państwowej.
Waswi Abduraimow: Tatarzy Krymscy będą tureckim pomostem do Eurazji
Turcja ma więcej wspólnego ze Wschodem, niż z Zachodem. Bliższa integracja ze Wschodem i z Rosją jest dla współczesnej Turcji bardziej naturalna, niż współpraca z Zachodem. W tym sensie Tatarzy Krymscy są gotowi oświetlić Turcji drogę do współpracy z Rosją – przekonuje Waswi Abduraimow przedstawiciel ugrupowania Tatarów Krymskich Milli Farka w rozmowie z Teszą Teszanowiczem.
Ronald Lasecki: Europejska Europa
geopolityka Ronald Lasecki
Europa posiada swoją specyficzną tożsamość opartą na unikalnej dla niej kombinacji czynników: geograficznego, historycznego, tożsamościowego, etnicznego, kulturowego i wyznaniowego. Żaden z nich traktowany oddzielnie nie stanowi jednak esencji europejskości. Nie jest nią także mieszanka ich wszystkich, gdyż układowi i proporcjom poszczególnych jej czynników brakuje atrybutu stałości. Istotę europejskości stanowi zrodzony z tej mieszanki personalizm, stanowiący oryginalny i niepowtarzalny na tle reszty świata rys duchowości europejskiej. Posiadając cechy niezmienności i odniesionej do Europy wyłączności, personalizm spełnia warunki bycia uznanym za rdzeń tożsamości europejskiej.
Ronald Lasecki: Święte Przymierze czy Salon des Refusés? Międzynarodowe Forum Konserwatywne w Sankt-Petersburgu
Ronald Lasecki
W ostatnich latach obserwować możemy interesujące ożywienie intelektualnego życia europejskiej prawicy związane z częstszym niż dawniej dialogiem intelektualnym z Rosją. Podmiotami ze strony europejskiej nie są w nim już wyłącznie przedstawiciele prawicy rewolucyjnej i tradycjonaliści integralni, ale bliższe głównemu nurtowi politycznemu i bardziej wpływowe środowiska, często mającej reprezentację w ciałach ustawodawczych „skrajnej prawicy”.
Ronald Lasecki: Jedyne prawdziwe państwo ukraińskie... Państwowość i bezpaństwowość w tradycji ukraińskiej
Ronald Lasecki
Ukraińska tradycja polityczna jest równie problematyczna jak Polska; niewiele w niej wątków, do których można się z przekonaniem odwołać. O ile jednak polska tradycja polityczna zdominowana jest przez wątki republikańskie, to obciążeniem tożsamości historycznej Ukraińców jest skłonność do anarchii.