Leonid Sawin
Leonid Sawin: Strategiczna powściągliwość i teoria Rubikonu
Leonid Sawin
Wojenno-polityczna myśl amerykańska zawiera bardzo dużo teorii. Jedna z nich nazywana jest teorią Rubikonu. Jej sens polega na tym, że osoby, podejmujące decyzje, posiadają określone ograniczenia i na odwrót – mogą istnieć mentalne orientacje, wywołujące aktywne działanie. Dana teoria będąc nieodłączną częścią wojennej doktryny USA, jest wykładana na uczelniach wojskowych i implementowana do ustaw wojennych. Zadanie osób, poznających tę teorię, polega na lepszym pojmowaniu celów przeciwnika i unikaniu jakichkolwiek prowokacyjnych działań, aby nie wywołać reakcji, po której nastąpiłby nieodwracalny moment.
Leonid Sawin: Transformacja przewrotów państwowych
Leonid Sawin
Patrząc na modele transformacji państwowych przewrotów i konfliktów zbrojnych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany ogólnych trendów, które rozpoczęły się z końcem zimnej wojny i upadkiem Związku Radzieckiego. To spowodowało trzecią falę globalizacji, w tym poruszenie aspektów ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych, które były ze sobą powiązane.
Leonid Sawin: 8 kryzysów Unii Europejskiej
Leonid Sawin
Napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu i przewlekła niestabilność finansowa wielu państw członkowskich UE – to w sumie tylko wierzchołek góry lodowej, która niebezpiecznie zbliża się do Europy. W rzeczywistości, fundamenty, na których została zbudowana Unia Europejska przechodzą kilka powiązanych ze sobą kryzysów.
Leonid Sawin: Morze Południowochińskie i geopolityka wysp
Leonid Sawin
22 lipca prasa chińska donosiła, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadzi dziesięciodniowe ćwiczenia morskie w pobliżu wyspy Hajnan położonej na Morzu Południowochińskim, na wschodzie kraju. Chińska Administracja ds. Bezpieczeństwa na Morzu oświadczyła, że w czasie manewrów „żaden okręt nie ma prawa wpływać na oznaczony obszar morski”.
Leonid Sawin: BRICS i nowa G-8
Leonid Sawin
Przeprowadzenie w tym samym czasie i w tym samym miejscu szczytu państw BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) jest wydarzeniem znamiennym. Obie organizacje łączy też to, że w ich skład wchodzą Rosja i Chiny. W rekordowo krótkim czasie pięć krajów grupy BRICS (26% powierzchni lądu, 42% ludności świata i 27% światowego PKB) utworzyło nowy zbiorowy podmiot stosunków międzynarodowych. Rozpoczęcie zaś procedury przyjęcia Indii i Pakistanu do grupy sześciu państw współtworzących SzOW przeobraża tę ostatnią w nową grupę na arenie międzynarodowej – Grupę Ośmiu (G-8).
Leonid Sawin: Geopolityka języka rosyjskiego
Leonid Sawin
Język i kultura stanowią fundament wszelkiego społeczeństwa, jego emanację, narzędzie komunikacji, a także nośnik tradycji i wiedzy. Kultura jest podstawowym fundamentem społeczeństwa [1], ale to właśnie język wyróżnia ludzi spośród zwierząt.
Leonid Sawin: NATO wyrusza na Wschód...
Leonid Sawin
W dniach 21–22 stycznia 2015 roku w Brukseli odbyło się spotkanie na szczycie komitetu wojennego NATO. Dyskutowano m.in. o planach budowy formacji bojowych zaaprobowanych na ostatnim szczycie w Newport. Niezależnie od tego odbyły się sesje na temat sytuacji geopolitycznej w regionie śródziemnomorskim oraz debaty strategiczne.
Leonid Sawin: Wojna hybrydowa
Leonid Sawin
Ostatnio, dowódca wojsk amerykańskich w Europie, generał Ben Hodges powiedział, że za kilka lat Rosja będzie w stanie jednocześnie przeprowadzić trzy operacje bez dodatkowej mobilizacji. Jedno z tych działań to konflikt zbrojny na Ukrainie, który jest postrzegany przez NATO (oraz prezentowany w mediach) jako wojna Rosji z Kijowem, podczas której wysyła do Donbasu zaawansowaną wojskową technologię i specjalistów oraz wspiera rebeliantów.
Leonid Sawin: Ciemne strony globalizacji
Leonid Sawin
Mimo że badania nad globalizacją trwają od dziesięcioleci nie istnieje jasna definicja tego zjawiska, która byłaby zaakceptowana przez całą społeczność naukową. Ponadto globalna i skomplikowana natura tego procesu sprawia, że nie da się analizować globalizacji przy pomocy tylko jednej konkretnej dziedziny nauki.
Leonid Sawin: Lobbing, jako najwyższa forma korupcji
Leonid Sawin
Lobbyści – to swego rodzaju narzędzie „miękkiej siły". Jeśli to konieczne, pojawia się także „twarda siła" w postaci armii, prywatnych firm wojskowych i służb bezpieczeństwa, które eliminują nieustępliwe rządy i prezydentów. John Perkins w swojej książce „Wyznania ekonomisty od brudnej roboty" doskonale opisał, w jaki sposób pracują tacy lobbyści. Nazywa ich „gospodarczymi zabójcami", których wspierają tak zwani „szakale" – ludzie ze służb specjalnych i najemnicy, w których gestii leży „ostateczna decyzja".