Jakub Bizoń
Jakub Bizoń: USA vs Chiny - kto okaże się zwycięzcą?
geopolityka Jakub Bizoń
Stany Zjednoczone Ameryki w swej krótkiej historii istnienia wywarły wielki wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Dziś wydaje się, że ich pozycja mocarstwowa zdaje się słabnąć, a na horyzoncie wyraźnie widać tych, którzy mają wielkie szanse na przejęcie palmy pierwszeństwa – Chiny.
Jakub Bizoń: Skoro jest dobrze to, dlaczego jest tak źle?
Jakub Bizoń
Analitycy S&P oraz Europejskiego Banku Centralnego przewidują koniec kryzysu w Europie. Jednak, mimo tak optymistycznych prognoz, politycy zachowują się zupełnie odwrotnie. Wielka Brytania jest jednym z najlepiej obrazujących te sytuację przykładów, mówiąc – kończymy zabawę i wychodzimy!
Jakub Bizoń: Czy Europę czeka 'wiosna ludów'?
Jakub Bizoń
Wydarzenia w Azji i Afryce, które swój początek miały miejsce w Egipcie 25 stycznia 2011 r., zwykło się nazywać „Arabską wiosną ludów". Czy można się spodziewać w najbliższym czasie także „Europejskiej wiosny ludów"?
Jakub Bizoń: Koniec wakacji - początek problemów
Jakub Bizoń
Mija okres wakacji, nazywany "sezonem ogórkowym", w którym udaje się, że nie ma problemów, byleby tylko móc spokojnie odpocząć po roku wytężonej pracy. Gdy jednak w szkołach rozlegnie się dźwięk dzwonka, w Europie "odezwą się" stare kłopoty.
Jakub Bizoń: Drukujmy pieniądze!
Jakub Bizoń
Ostatnie miesiące na rynkach finansowych przebiegały wśród dwóch często powtarzanych pytań: Czy w USA będzie QE3, czyli skupowanie przez rząd amerykańskie obligacji? Czy Europejski Bank Centralny również zacznie skupować euroobligacje?
Jakub Bizoń: Weź samolot i leć się rozerwać - czyli o czym się mówi na najwyższych piętrach?
Jakub Bizoń
Świat elity finansowej jawi się z reguły jako hermetyczne i zamknięte środowisko. Jego obraz sprowadza się w świadomości wielu osób do grupki nadętych dziadków z cygarami w zębach, siedzących gdzieś na najwyższych piętrach wieżowca na Manhattanie. Jak się jednak wydaje, obraz kreowany przez nich samych ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Jakub Bizoń: "Stany Zjednoczone Europy" - daremny trud
Jakub Bizoń
Ludzie od zawsze starali się łączyć we wspólnoty, ale dochodziło do tego w oparciu o więzi plemienne lub wspólne cechy kulturowe danej grupy etnicznej. Próby łączenia, wykraczające ponad cechy narodowościowe, są z góry skazane na niepowodzenie.
Jakub Bizoń: Geopolityczne skutki wojny o przyszłość złota
Jakub Bizoń
Trwająca od kilku miesięcy korekta na rynku metali szlachetnych dla wielu jest frapująca. Gdy zawiodły rynkowe próby wytłumaczenia takiego stanu rzeczy, wielu dostrzegło aspekty gospodarcze i geopolityczne niskich cen złota. Wyłonił się także inny powód tej sytuacji.
Jakub Bizoń: Porozmawiajmy o atomie z energią
Jakub Bizoń
Mija niemal dokładnie 26 lat od katastrofy w radzieckiej elektrowni jądrowej Czarnobylu i rok od awarii w japońskiej Fukushimie. Warto w tym kontekście poruszyć problem związany z pozyskiwaniem energii za pomocą tej właśnie technologii.
Jakub Bizoń: Kryzys i złoto - naczynia połączone
Jakub Bizoń
Wielu ekspertów rynku metali szlachetnych, co rusz zastanawia się, dlaczego kruszce nie drożeją, mimo wydawałoby się, sprzyjającego ku temu klimatu – kryzysu w Europie i USA, czy też drożejącej ropie naftowej. Tacy gracze jak J.P. Morgan, Goldman Sachs, czy niejaki George Soros – od dawna są podejrzewani o manipulacje cenami metali. Czy mamy do czynienia z kolejną rozgrywką natury geopolitycznej?